W jaki sposób otoczenie twojego dziecka wpływa na jego rozwój?

W jaki sposób otoczenie twojego dziecka wpływa na jego rozwój?

Obcowanie z dobrymi standardami estetycznymi i materiałami może w przyszłości kształtować zdolności intelektualne twojego dziecka. Wszystko, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dziecka, piękne przedmioty i estetyczne, codzienne wyposażenie ma realny wpływ na jego rozwój. Im ładniej i smaczniej, tym lepiej.

 

Wysoka wrażliwość estetyczna Twojego dziecka jest jego większą zdolnością intelektualną w przyszłości. Wrażliwość estetyczna lub potocznie tzw. „Dobry smak” są cechami w dużej mierze odziedziczonymi przez nas. To nasz mózg decyduje, czy coś nam się podoba, i uważamy to za piękne, czy nie. W naszych genach otrzymujemy naszego wewnętrznego jurora, który ocenia piękno i określa je dla nas. Jak się jednak okazuje, biologia nie czyni nas tutaj całkowicie podatnymi na zagrożenia i możemy nauczyć się dobrego smaku, a nawet go wyćwiczyć. Najłatwiejszy i najszybszy proces przeprowadzany jest u małych dzieci, które najlepiej i najszybciej przyswajają wiedzę i bodźce docierające do nich z najbliższego otoczenia. 

Dlaczego warto kształtować wrażliwość estetyczną dzieci?


Cóż, jak pokazują wyniki badań neurobiologicznych, wysoka wrażliwość estetyczna zwiększa liczbę połączeń neuronowych w mózgu. Konsekwencją tego procesu są większe możliwości intelektualne naszych dzieci. Maluch z poczuciem dobrego smaku i wrażliwości na estetykę po prostu rozwija się lepiej intelektualnie. 

Jakie elementy środowiska uczą dziecko dobrego smaku i rozwijają je intelektualnie? 

Proces kształtowania dobrego smaku przynosi wiele korzyści. Pierwszym i podstawowym jest lepszy rozwój intelektualny młodego człowieka. Dlatego zadbaj o to, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Twojego dziecka. Wybierz starannie meble, wyposażenie pokoju dziecięcego, zabawki, a nawet ubrania. Stylowe i estetyczne elementy wyposażenia sypialni lub pokoju dziecięcego, takie jak te znajdujące się na naszej stronie internetowej, mogą inspirować, rozwijać kreatywność, a jednocześnie zapewnić dziecku dobre wzorce estetyczne i dać mu poczucie stylu. Dzięki temu ukształtujesz wrażliwość dziecka na piękno i dobry smak, co znacznie wpłynie na jego rozwój intelektualny.

 

Proces kształtowania smaku estetycznego jest możliwy i przynosi wiele korzyści. Uczenie się poprzez zabawę i kontakt z dobrymi wzorami estetycznymi ma szansę w dużej mierze skutkować zarówno wrażliwością na piękno, jak i rozszerzeniem możliwości intelektualnych. Psychologowie uważają, że pewne mechanizmy, a także preferencje, do których jesteśmy przyzwyczajeni w dzieciństwie, pozostają w nas do końca życia. Dlatego to my – dorośli – jesteśmy odpowiedzialni za to, co, jak i jak będą się bawić nasze dzieci

 

Powrót do blogu